1

Stolček zdvihni sa

Bolesti a ťažkosti s chrbtom spôsobujú v Nemecku 35 miliónov dní na nemocenskej za rok 2018, uvádza správa zdravotnej poisťovne DAK. 75 % pracujúcich ľudí navyše trpí bolesťami, každý siedmy zamestnanec dokonca dlhšie než tri mesiace. Okrem iného vedú štatistiky zamestnanci pracujúci v sklade.

02/18/2020
by Vanessa Dumke

Aby sa zabránilo nehodám, ktoré sú spôsobené preťažením, je ergonomické usporiadanie pracoviska veľmi dôležité. Túto nutnosť vidí stále viac firiem. Uwe Eschment, náš konateľ, je rád, že si to uvedomuje stále viac ľudí. Každý deň pracujeme na usporiadaní procesov v intralogistike a výrobe tak, aby boli ohľaduplnejšie k zdraviu. „Zisťujeme, že dopyt po ergonomických riešeniach rastie,“ hovorí.

Vyvíjame a predávame komponenty a systémy pre intralogistické procesy, ktoré pomáhajú šetriť sily počas prepravy materiálu a tovaru. K tomuto sortimentu patria aj zdvíhacie stoly. „Nejde len o to, jednoducho nejak premiestniť náklad do požadovanej pracovnej výšky,“ vraví Eschment. „Stoly sa musia dať plynule nastaviť na výšku, musia sa ľahko ovládať a dať sa bezproblémovo dodatočne nastaviť. Taktiež je potrebný dostatok miesta pre nohy. V závislosti od konkrétneho použitia by mali byť tiež pojazdné.“ Organizácia AGR zhrnula tieto body na kontrolnom zozname pre ergonomické zdvíhacie stoly. V prípade, že niektorý zdvíhací stôl spĺňa tieto kritériá, vedie jeho použitie zvyčajne k zníženiu pracovných absencií a vyššej efektivite vnútropodnikových procesov. Vďaka nemu rastie aj spokojnosť a motivácia zamestnancov. Navyše sú zamestnávatelia dbajúci o ergonómiu atraktívnejší pre uchádzačov o prácu – to je podstatný argument v dobe nedostatku pracovných síl.

Zdvíhať, dopravovať, nakladať a vykladať

Zdvíhacie stoly sú k dispozícii v rôznych vykonaniach: napríklad jednoduché nožnicové zdvíhacie stoly, tandemové zdvíhacie stoly, dvojité nožnicové zdvíhacie stoly, ploché zdvíhacie stoly s nízkou stavebnou výškou, zdvíhacie stoly v tvare U a E, nožnicové zdvíhacie vozíky. Vždy sú určené pre špecifické prípady použitia, ktoré čiastočne zahŕňajú viac úkonov než samotné zdvíhanie.

Dodávame ich napríklad do priemyselných závodov, ktoré vybavujú montážne pracoviská zdvíhacími stolmi a pomáhajú tak šetriť sily pri presúvaní výrobkov z jednej úrovne na druhú. „Pre tento účel sa hodia naše štandardné zdvíhacie stoly série TO-ELS“, vraví Eschment. V závislosti od varianty majú štandardné zdvíhacie stoly nosnosť 500 až 2 000 kilogramov a môžu dosiahnuť výšku až 3,5 metru za maximálne 34 sekúnd. Aj ich dĺžka a šírka sú variabilné.

V prípade, že sa náklad má nie len zdvíhať ale aj prepravovať, sú zdvíhacie vozíky vhodným výberom. Aj tu máme v portfóliu štandardné riešenie: Nožnicové zdvíhacie stoly s výškou až 1,3 metra pre náklad medzi 150 a 350 kilogramov. Pri tomto riešení je pohodlná a ergonomická manipulácia zaistená kolieskami s ľahkým chodom a hydraulickým nožným ovládačom.

„Pre nakladanie a vykladanie vozidiel je ideálny manipulačný vozík xetto, ktorý máme v ponuke ako novinku,“ vraví Eschment. Toto riešenie firmy Hoerbiger Automotive Komfortsysteme GmbH premiestňuje náklad do 250 kilogramov až do výšky jedného metra a samo preklenie nákladné plochy do výšky 0,8 metra. Vozík môžete sami naložiť do vozidla a znova vyložiť. Je možné ho použiť aj ako pracovný stôl.

Štandardné modely nie sú vždy optimálne pre daný účel. Preto na želanie vyvíjajme aj individuálne riešenia, ktoré sú prispôsobené špecifickým požiadavkám daného zákazníka. Príkladom toho je zdvíhací stôl s valčekovou dráhou pre drevospracujúci priemysel: Na plošinu s veľkosťou 7 krát 2,8 metra sa vojdú drevotrieskové dosky s hmotnosťou až 55 000 kilogramov a môžu sa pohodlne zdvíhať a spúšťať bez vynaloženia veľkej sily.

Ergonomické pomôcky by mali byť štandardom

Zdvíhacie stoly nie sú jediné pomôcky, ktoré zlepšujú ergonómiu na pracovisku v intralogistike a vo výrobe. „Mnohí si vôbec neuvedomujú, čo všetko má vplyv na zdravie zamestnancov,“ vraví Eschment. To som si naposledy všimol na veľtrhu Motek v Stuttgarte. Mottom nášho stánku na medzinárodnom odbornom veľtrhu pre automatizáciu výroby a montáže začiatkom októbra bola ergonómia. Ukazovali sme tam, ako správne vybavenie uľahčuje každodennú prácu. Okrem vozíka xetto sme predvádzali aj spôsob fungovania koliesok s ľahkým chodom a ťažkotonážne kladičkové koľajnice pre dopravné zariadenia. „Niektorí návštevníci sa veľmi divili, ako pohodlne je možné presúvať aj ťažký náklad a na čo všetko treba dávať pozor,“ vraví Eschment. Teraz dúfa, že zdvíhacie stoly sa stanú už skoro štandardom vo výrobných a skladových halách – rovnako ako všetky ostatné užitočné komponenty a systémy, ktoré pracovníkom naozaj šetria sily. Pretože len takýmto spôsobom je možné trvale znížiť výskyt bolestí chrbta.

Kontrolný zoznam

Čím sa vyznačujú dobré ergonomické zdvíhacie stoly (zdroj: organizácia Aktion Gesunder Rücken e.V. („Akcia zdravý chrbát“):

  • Plynulé nastavenie výšky
  • Stavebná výška nesmie presahovať 10 cm
  • Správna veľkosť dosky
  • Voľný priestor pre nohy zo všetkých strán
  • Jednoduchá obsluha